Shingeki no kyojin recenze

29. června 2015 v 21:56 | Aware |  Recenze

Anime: Shingeki no kyojin

Žánr: horor, akční, drama, krev, posapokalyptické, humanoid, shonen

Hodnocení: 9/10Opět recenze, znovu na anime které mi přišlo úplně skvělé. Tentokrát budu hodnotit Shingeki no kyojin, anime, které jistě mnoho z vás zná. A přiznám se, že Útok titánů 1 je jediná manga, kterou doma mám xD. Koupila jsem si ji za 90 Kč na AF, a líbila se mi snad pomalu víc, než anime verze - byla to vážně srdceryvná manga, ilustrace trochu pokulhávala, ale každý nějak začínal.

Pro ty, kteří SnK neznají, tak je příběh o lidech a obrech. Kdysi dávno byla lidská populace obry skoro vyhubena, a tak postavili tři vysoké zdi, jako opevnění uzavřeného prostoru, kam se stáhli a chránili před obry. Sto let žili v klidu a míru, pak se však odnikud vynořil kolosální obr - doposud neznámý druh gigantického titána, který hlavou přesahoval vrcholek zdi. Zničil vnější Mariinu hradbu a nastal nehorázný masakr - a tomu už přihlíželi naši tři malí hrdinové, Eren, jeho nevlastní sestra Mikasa a jejich kamarád Armin. Eren bezmocně sledoval, jak jeho matku požírá obr, a v tu chvíli přísahal, že se pomstí, a vyhladí všechny obry do jednoho.

Nakonec z onoho pekla na zemi, které po vpádu titánů následovalo, vyváznou. Spolu s malou částí přeživších se evakuují za hradbu Rose. Dost lidí však zůstalo na dobytém území, protože se nevešlo na záchranné lodě. V ten den přišlo lidstvo o třetinu svého území, a pětinu veškeré populace…

Na základě Erenova slibu vyhladit titány, podstoupí o několik let později bojový výcvik.

Za tři roky složí úspěšně 208 mladých kadetů zkoušky. Dostanou na výběr ze tří možností ohledně jejich budoucnosti. Mohou se přidat k Posádce, a začít hlídat a spravovat hradby, nebo jít do Průzkumné legie a bojovat s obry ve vnějším světě, no a deseti nejlepším absolventům se naskytne možnost přidat se k Vojenské policii, odstěhovat se do vnitrozemí a chránit krále.

Samozřejmě, že Eren, Mikasa a Armin se chtějí přidat k Průzkumné legii…

Všichni se radují. Odteď už nejsou jen kadety, ale právoplatnými vojáky. Bohužel jim štěstí nevydrží dlouho. Den po ukončení ceremonie opět zaútočí obři.

Opakuje se stejná situace, jako před pěti lety. Obrněný obr prolomí zeď, kolosální se znovu zjeví, a titáni začnou v houfech proudit do města. Vojáci chtějí díru zatarasit gigantickým kamenem, nedokážou s ním však pohnout. Mikasu povolají k elitní jednotce, a začne zuřivý boj. Mnoho čerstvých vojáků vidí pravého obra poprvé v životě. Ztráty jsou příšerné. Všude kolem umírají jak civilisti, tak vojáci, a to má těžký dopad na psychiku kadetů.

Při letu pomocí prostorových manévrů, přijde Eren o nohu - obr mu ji ukousne. V zápětí se v nebezpečí ocitne i Armin, a věrný kamarád ho i přesto, že je těžce zraněn, jde bez váhání zachránit. Jenže se mu to nepovede. Stihne vyhodit Armina z obrových úst, on sám se z nich už ale nedostane - a obr ho spolkne. Nečekaná ztráta Mikasu úplně zničí, a ze zoufalství chce radši umřít. Smířena s osudem, vědoma si toho, že spolu s Erenem zahynul její poslední důvod k životu, si apaticky sedne do temné uličky. Ignoruje titána, který s ní jen tak beze všeho mrskne o zeď domu, a nejspíš by ji opravdu čekal rychlý konec, kdyby se najednou neobjevil obr, jenž působil dost zvláštně. Neútočil totiž na lidi, ale na jedince svého druhu. Krutě zabije obra napadajícího Mikasu, nadále si jí však vůbec nevšímá.

Když si jednotky uvědomí, že mají mezi obry "spojence", je titán už na pokraji smrti. Pokusí se ho zachránit, je ale příliš pozdě. Obr padne mrtev k zemi, a z jeho zátylku vyleze… Eren. Tento Eren není nijak poškozen, má v pořádku jak nohu, tak ruku.

Ze strachu ho předvedou na velitelství. Mají v plánu ho okamžitě zlikvidovat, protože by mohl být nebezpečný. Vystřelí na něj z děl, on se však kousnutím do zápěstí opět přemění na obra. Tentokrát jen na kostru horní poloviny těla - a tím před palbou ochrání i své dva kamarády.

Naštěstí potom chytře využijí Arminovi bystrosti, a přesvědčí vojáky, aby proti Erenovi nešli, a spíš zkusili jeho síly nějak využít. A tak se rozhodnou použít jeho velkou sílu, kterou jako titán disponuje, k tomu, aby přemístil onen kámen ke zdi, a ucpal díru v ní. Mála elitní jednotka, čítající i Mikasu, ho bude krýt a chránit před obry, zatímco kámen ponese. Zbytek vojáků zůstane stát na zdi, a bude k sobě titány lákat.

Všechno ale nepůjde tak, jak by mělo. Náš hlavní hrdina z neznámých důvodů ztratí kontrolu nad obrem, kterého zevnitř ovládá, a zaútočí na Mikasu. Všichni nabudou vědomí, že plán selhal, nicméně Eren se naštěstí vzpamatuje a díru zatarasí.

Ačkoliv mise svým způsobem dopadla dobře, velký důvod k radosti nemají. Při akci padlo 207 vojáků (to je jako vyhlazení všech kadetů bez Mikasy xD) a zraněných jich bylo 897.

Eren je navíc kvůli nevysvětlitelné změně chování vzat do vazby. Je předveden před vojenský soud, aby se rozhodlo, jestli ho do rukou dostane Vojenská policie, nebo Průzkumná legie.

Nakonec ho do rukou dostane desátník Levi, s tím, že je oficiálně přijat jako člen legie, ale mají pravomoc ho zabít, kdykoliv by se jeho síla vymkla kontrole. Odvedou ho na základnu (což je mimochodem barabizna v lese xD) a začnou s tréninkem. Měsíc na to spolu s ostatními nováčky v legii podnikají výpravu kvůli zkušenostem, další na programu je návštěva Erenova domu ve Shinganshině.

Po cestě se však střetnou s nečekanou hrozbou. Narazí na Zvláštní druh obra - ženský typ, který je podle všeho inteligentní a zabíjí bez toho, aby své oběti jedl. Navíc se celkově chová víc jako člověk, je neobyčejně silný a představuje velkou hrozbu…

Postupně jim dojde, že je to asi stejný případ jako Eren - člověk ovládající tělo titána.

Obryni chytí do připravené pasti, a chtějí zjistit, kdo je uvnitř ní. To se jim však nepodaří - kryje si zátylek rukou. Nakonec z ní dokáže člověk, který ji ovládá, uniknout. Má na sobě uniformu průzkumné legie, a tak ho nedokážou identifikovat. Dále pak pokračuje ve vraždách vojáků jako člověk.

Někdy v průběhu znovu nasadí podobu obra, to se už přemění Eren a vedou tvrdý boj. Ženský typ je bohužel mnohem zkušenější a silnější.

Vykousne Erena ze zátylku obra, kterého ovládá, naštěstí ho Mikasa s Levim včas zachrání. Nějakou dobu si však pobude v bezvědomí.

Legie se vrátí. Eren a ostatní důležité postavy sice z větší části ten masakr přežili, ztráty na životech účastníků však stejně byly příšerné. Ženský typ povraždil nehorázné spousty vojáků.

Vydávají se do hlavního města, aby Erena předal vojenské policii na pokusy. Když potkají v ulici Annie Leondhartovou, členku vojenské policie a bývalou kadetku, začnou s ní plánovat Erenův útěk. Chtějí na nějakou dobu zmizet za hradby, a nashromáždit dostatek důkazů o jeho nevinně a užitečnosti. Nechtějí ho totiž obětovat vojenské policii, aby měli příležitost ho eliminovat. ZA pomoci Annie vymění Erena za Jeana, a kočár pošlou dál, směr základna policie. Mají v plánu se přemístit pod zemí. Annie však začne protestovat, vymlouvá se na klaustrofobii. To jim přijde až podivně podezřelé - a všimnou si další věci. Annie má Marcovu výstroj.

Nastává bod zlomu. Armin vytasí s tím, že pomoc, kterou od Annie potřebovali, byla ve skutečnosti jen fraška, která ji měla nalákat do pasti, žádná záchranná akce kvůli Erenovi. A to proto, že Annie je Ženský typ…

Už dále neotálí, a změní se na obra rovnou před sklepením. Řekne jim, že celou dobu věděla, že jde o past, nicméně hrála s nimi jejich hru.

V tu dobu už jsou Mikasa, Eren a Armin v podzemí. Annie začne prokopávat zem, tím pádem je v podzemí spousta rozmáčknutých vojáků. Trvají na tom, aby se Eren přeměnil, tomu to však nejde - pravděpodobně proto, že Annie stále bere jako člověka. Proto na ni musí útočit vojáci.

Nakonec však naštěstí dostane Eren rozum a přemění se. Započnou krvavý, nekompromisní boj dvou obrů, při kterém se demolují domy a poráží stromy. Nejdřív dostává Eren pěkně na držku. Pak však opět narazí na svou oblíbenou, motivační větu: "Vyhladím všechny obry do jednoho!" a Ann přemůže.

Potom už nic nebrání průzkumné legii, aby erena obhájila. Erwin použije své vysoké přesvědčovací schopnosti, a přesvědčí vojenskou policii, že je tento napůl člověk - napůl obr, ve skutečnosti spása, nikoliv nepřítel lidstva.

A to by bylo asi vše

Páni… Vyčerpávající informace o ději. Opravdu dost vyčerpávající. U tohohle anime jsem chtěla víc zmínit děj, než mé pocity, protože tady je nedokážu vyjádřit tak barvitě, jako u Kuroshitsuji. Nicméně, nebyla bych to já, kdybych lidem nenutila své názory! A tak alespoň ve zkratce.

Anime se mi líbilo.

Just kidding xD.

Anime se mi líbilo, protože bylo neskutečně akční. A krvavé. Masakr hned v prvních deseti minutách, žádné zbytečné protahovačky, u kterých člověk spí. Dokázalo mě však zaujmout i v klidných scénách. Žádná cenzura. Brutalita, nicméně stále s dobrým dějem. Perfektní nápad. Něco nového. Něco nabité emocemi. Něco, co člověku vyrazí dech. Prostě špička. Každý charakter byl originální, a reagoval nějak jinak, jinak se choval ve stresových situacích. Šlo tam vidět, jak se normální člověk chová. Že nebude jako naprogramovaný robot. V akci tam pociťovali strach, odhodlání, znechucení, zlost… To se mi hrozně líbilo. Ta lidskost. Ale bylo tam něco, co mi naopak neskutečně vadilo - Eren. Byl mi od začátku hrozně nesympatický, a ani nevím proč. Hrozně si myslel. A to mě šíleně iritovalo. Mnohem víc jsem fandila Mikase, která ho po celou dobu zachraňovala. Taky tam byla Annie. Téhle borce bych nejradši nakopala místo Erena, páč on to stejně neuměl. Ale abych charaktery jen nekritizovala… Třeba Hanji byla skvělá. Největší retard. Jsem podle ní ostříhaná, chci ji cosplayovat… Milovala jsem na ní všechno. Od vzhledu, přes hlas až po povahu. Taky jsem celou dobu žrala Leviho. Btw - pokud víte, proč má Levi příjmení Ackerman, i když nevím o tom, že by měl něco společného s Mikasou, napište do komentů.

Na závěr tedy - Shingeki no kyojin nijak nezklamalo. Moc se těším na doramu Advancing titans, která vyjde letos 1. 8., a taky se hrozně klepu na druhou sérii, která nás čeká příští rok. Doufám, že mě nezklame, například jako mě zklamala druhá sérka Tokyo ghoul. Z mojí strany to bylo vše, a snad jsem vás v ději nepomotala ještě víc, než u Kuroshitsuji. Snaha byla. SnK jsem viděla už vcelku dávno, takže se za pár případných failů ohledně děje předem omlouvám. Sayonara :3
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

DESIGN BY ADÍS

~ myworldsfan.blog.cz